Pakiety algebry komputerowejNiniejsza strona poświęcona jest pakietom algebry komputerowej (CAS - Computer Algebra System), w szczególności zaś programom: Maple i MuPAD. Systemy algebry komputerowej opierają swoją pracę zarówno na obliczeniach numerycznych jak i na rachunku symbolicznym. Obliczenia symboliczne to obliczenia, w których działania wykonywane są na oznaczeniach literowych, tak jak to się dzieje w matematyce.

Rachunek symboliczny stosowany jest między innymi w analizie matematycznej, w której (o ile to możliwe) staramy się uzyskać rozwiązanie w postaci zwięzłego wzoru matematycznego:

wyrażenie -> wynik w postaci wzoru

W wielu przypadkach możemy zastosować zarówno metody numeryczne :

wyrażenie -> wynik w postaci liczby

jak i symboliczne, jednak istnieją klasy zagadnień do rozwiązania których prowadzi tylko jedna z nich. Na przykład pochodne lub całki nieoznaczone obliczamy w sposób symboliczny. Warto zauważyć, ze obliczenia symboliczne pozwalają na lepszą ocenę jakościową wyników, ale są kosztowne i nie zawsze możliwe do przeprowadzenia.
Algebra komputerowa przychodzi nam z pomocą. Nie uwalnia nas od myślenia matematycznego, ale upraszcza pracę, wspiera działania na modelach matematycznych.

Maple
Mupad
Inne